Jak zostać instruktorem jogi? Pierwsze kroki i certyfikaty

Jak zostać instruktorem jogi? Pierwsze kroki i certyfikaty
Należysz do osób, których życie odmieniło się dzięki jodze? Jest nas coraz więcej! W Polsce jogę praktykuje już 5,5 mln osób, z czego 3,5 mln regularnie. To doskonała wiadomość pod każdym względem – zwiększa się w społeczeństwie ilość osób holistycznie dbających o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, świadomych swojej więzi z naturą, pragnących równowagi i harmonii. Jednocześnie rosnące zainteresowanie jogą jest wspaniałą okazją dla tych, którzy chcą wprowadzić radykalne zmiany w swoim życiu zawodowym i porzucić dotychczasowy zawód, aby nauczać jogi. Chcesz zostać instruktorem jogi? Sprawdź, co należy zrobić, aby osiągnąć ten cel.
Praktyka własna jako wstęp do nauczania
Jeśli chcesz uczyć czegoś innych, musisz najpierw sam dogłębnie poznać daną dyscyplinę. Branża nie ma tutaj większego znaczenia – trudno przecież wyobrazić sobie lektora angielskiego, który sam nie mówi płynnie w tym języku albo ostatni raz używał go wiele lat temu. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku jogi – jeśli chcesz być dobrym nauczycielem, skoncentruj się najpierw na własnej praktyce.
Ile czasu musi upłynąć od momentu rozpoczęcia treningów jogi aż do dnia, gdy będziesz gotów rozpocząć kurs nauczycielski? To oczywiście kwestia mocno indywidualna, ale najczęściej będzie to kilka lat. Pamiętaj przy tym, że rozpoczynając kurs nauczycielski, nie musisz być ekspertem – perfekcja to coś, do czego w jodze dążymy, ale równocześnie jesteśmy pokorni wobec swoich ciał i świadomi własnych ograniczeń. Jeśli więc jakaś asana Ci nie wychodzi albo nadal masz problemy z efektywną medytacją – nie obawiaj się. W trakcie kursu otrzymasz również wskazówki co do tego, jak poprawić własne niedociągnięcia.
Wybór stylu jogi, jakiego chcesz nauczać
Tylko dla osób zupełnie niewtajemniczonych joga to swego rodzaju monolit. Każdy, kto uprawia własną praktykę, ma już świadomość, że istnieje wiele stylów jogi, kładących większy nacisk na poszczególne elementy praktyki. W jodze kundalini będzie to sfera duchowa i nacisk na osobiste doświadczanie przepływu energii, w jodze ashtanga wagę przykłada się raczej do kwestii fizycznych, tj. przybierania póz (asan) i trwania w nich.
Która ze szkół jogi jest najlepsza? Ponownie jest to kwestia indywidualna. Najlepiej spróbować kilku stylów jogi aby instynktownie poczuć, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Podejmując tę decyzję możesz prosić o poradę własnych nauczycieli jogi, ale ostatecznie słuchaj tylko siebie – Twoje serce i ciało wiedzą najlepiej.
Wybór kursu nauczycielskiego i nauczyciela
Gdy decyzja o rozpoczęciu kursu w konkretnym stylu została już podjęta, pozostaje wybrać konkretną szkołę, w której zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu nauczyciela jogi. Zadanie to może być mniej lub bardziej skomplikowane – w zależności od Twojej sytuacji osobistej.
Większość szkoleń dla nauczycieli prowadzi się w dużych miastach, więc jeśli mieszkasz w małej miejscowości oddalonej od metropolii, dojazd może być problematyczny. Są również nauczyciele, którzy preferują intensywne kursy wyjazdowe, trwające nawet kilka tygodni – ale z kolei nie każdy ma budżet i możliwość porzucenia aktualnej pracy, by na dłużej wybrać się do samotni w Polsce czy nawet w Indiach.
Bardzo ciekawą opcją są nauczycielskie kursy jogi online. Podstawową wiedzę zdobywasz wówczas podczas regularnych warsztatów prowadzonych na dedykowanych platformach w internecie. Tą drogą otrzymujesz również materiały szkoleniowe. Oczywiście sam kontakt online nie wystarczy, dlatego uczestnicy kursów spotykają się co jakiś czas, aby się poznać, wymienić doświadczeniami, wspólnie praktykować i prowadzić zajęcia, zdobywając tak potrzebne w tym zawodzie doświadczenie. Jeśli interesujesz się jogą kundalini, kurs nauczycielski tego kierunku możesz zrobić, zapisując się na tej stronie: https://agabera.com/. Certyfikowani nauczyciele dostarczą Ci wiedzy praktycznej i będą wsparciem w Twojej praktyce.
Nauczanie jogi nie jest zawodem regulowanym odgórnie przez państwo, dlatego teoretycznie nie potrzeba żadnych uprawnień, aby prowadzić zajęcia. W praktyce jednak żadna szanująca się szkoła nie zatrudni nauczyciela, który nie ukończył odpowiedniego kursu. Najważniejsze jest jednak to, że kursu wcale nie robisz „dla papierka” – prowadzone przez profesjonalistów szkolenie dostarcza Ci mnóstwa wskazówek praktycznych oraz informacji teoretycznych, dzięki którym pogłębisz swoją praktykę i realnie poczujesz, że jesteś już gotów do nauczania – czyli do niesienia w świat pięknego przesłania jogicznego życia.